רישיון נהיגה בינלאומי בחו"ל

רכב על מפת העולם

האם צריך רישיון נהיגה בינלאומי בחו"ל?

אחת השאלות הקבועות שעולות בקבוצות הפייסבוק שלנו היא האם כאשר מבצעים השכרת רכב בחו"ל, יש צורך ברישיון נהיגה בינלאומי או שהרישיון הישראלי המונפק בארץ מספיק כדי לנהוג גם בחו"ל?

על פי המידע המפורסם באתר משרד התחבורה בנושא רישיון נהיגה בינלאומי, ישנה רשימה של מדינות בהם הרישיון הישראלי (רישיון הפלסטיק) אמור להיות תקף, כלומר במדינות אילו אין ברמת העיקרון אין צורך להוציא רישיון בינלאומי מנייר.

הסיבה לכך שכתבתי את המשפט הקודם בהסננות ולא כתבתי זו בצורה החלטית היא ההסתייגות של משרד התחבורה עצמו, כפי שמופיעה באתר שלהם.

"טרם יציאה מהארץ לחו"ל, אנו ממליצים לבדוק באופן פרטני מול כל רשות במדינת היעד, אודות סוג הרישיון הנדרש לנהיגה באותה מדינה, ובפרט לבדוק מול חברות השכרת הרכב אודות התנאים, ההגבלות, הרישיונות והמסמכים הנלווים הנדרשים לנהיגה חוקית ובטוחה."

ולכן לדעתי האישית גם במדינות אילו מומלץ להוציא רישיון נהיגה בינלאומי, העלות להוצאת רישיון שכזה הינה שולית, זמן הוצאת הרישיון עומד על דקות בודדות והנושא יכול למנוע בעיות במידה ויצוצו כאילו, בין אם מדובר במדיניות של חברת ההשכרה לכך שהם דורשים רישיון בינלאומי מנייר ובין אם תיתקלו בשוטר מקומי אשר איננו מכיר את הרישיון הישראלי ולמעשה יעכב אתכם ללא צורך.

שימו לב: רישיון הנהיגה הבינלאומי מאשר אומנם לנהוג במדינות שונות בעולם אך הוא מותנה בכך שיוצמד אליו הרישיון הישראלי הקבוע ובכך שהרישיון הישראלי יהיה תקף ולכן הקפידו לקחת איתכם את שני הרישיונות גם הרישיון הישראלי וגם את הרישיון הבינלאומי.

רשימת המדינות המכירות ברישיון הנהיגה הישראלי

על פי אתר משרד התחבורה אילו הן המדינות אשר אמורות להכיר ברישיון הנהיגה הישראלי: אוסטרליה, איטליה, אל-סלבדור, ארצות הברית, בלגיה, בריטניה, גרמניה, הולנד, הונגריה, יוון, נורבגיה, סינגפור, ספרד, פורטוגל, פינלנד, צ’כיה, צרפת, קוסטה ריקה, קפריסין, שבדיה, שוויץ ותורכיה.

אני שב ומדגיש כי מדינות אילו אמורות להכיר אך עדיין נדרש מכל נוסע לבדוק את הנושא עצמאית.

היכן מוציאים רישיון נהיגה בינלאומי

על מנת להוציא רישיון נהיגה בינלאומי יש להגיע לאחד הסניפים של החברות המנפיקות רישיון זה, כאשר החברות אשר זכו במכרז משרד התחבורה הן החברות פמי פרימיום וממסי.

רשימת התחנות המלאה מופיעה בקישור הבא: רשימת תחנות להנפקת רישיון נהיגה בינלאומי.

עלויות ותוקף

נכון לזמן כתיבת הפוסט, הוצאת רישיון נהיגה בינלאומי כרוכה בתשלום אגרה בסך של 16 ש"ח (13 ש"ח באילת).

תוקף הרישיון הינו שנה קלנדרית אחת.

כדאי לדעת

  • ניתן לייפות כוחו של אדם אחר על מנת להנפיק לכם רישיון בינלאומי, במקרה שכזה הוא יצטרך להצטייד בת.ז / דרכון שלכם ובטופס המייפה את כוחו. 
  • על פי משרד התחבורה קיימות שתי הגבלות עיקריות בנושא רישיון נהיגה בינלאומי
    1. לא יינתן רישיון נהיגה בינלאומי לנהג חדש שנדרש לו מלווה.
    2. בעל רישיון נהיגה זמני שאינו בתוקף ושלא שולמה בגינו הארכה, לא יוכל לקבל רישיון בינלאומי.
  • קיימות מספר מדינות אשר נדרש בהם רישיון בינלאומי מיוחד, בין המדינות המוכרות הן יפן, סין ועוד. בכל מקרה של ספק מומלץ מאוד להתייעץ עם תחנת הוצאת הרישיון כדי להנפיק את הרישיון המתאים.
  • במידה ואבד לכן רישיון הנהיגה הבינלאומי, יש צורך להנפיק חדש ולשלם שוב את האגרה.
  • מומלץ לשמור אצלכם צילום של הרישיון כגיבוי.

איך נראה הרישיון הבינלאומי

חזית רישיון נהיגה בינלאומי
חזית רישיון נהיגה בינלאומי
חלק אחורי של רישיון הנהיגה הבינלאומי
החלק האחורי של רישיון הנהיגה הבינלאומי